Pomysł na zalaną piwnicę

Pompy odwadniające mają szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych i przemyśle.

Pomp odwadniających używa się przy odwadnianiu zalanych terenów i budynków, które stały się ofiarami powodzi. Wyróżnić tu można pompy zatapialne czyli zanurzeniowe, pompy niezatapialne pracujące na powierzchni. Wybierając pompę czy to przy zakupie czy wynajmie trzeba dobrać ją do rodzaju cieczy – możemy kupić lub wynająć pompy do wody czystej i do wody brudnej lub do szamba (zbiorników ze ściekami).

Wynajem pomp jest powszechny wśród osób mieszkających we własnych domach jednorodzinnych w miejscowościach pozbawionych kanalizacji komunalnej. Oczyszczanie przydomowych szamb odbywa się przeważnie raz w miesiącu. Z pomp do brudnej wody najczęściej korzysta się w celu przepompowywania wody z błotem ze stawu, albo zalanej piwnicy o podłożu z ziemi. Takie pompy muszą być dostosowane do przepompowywania zanieczyszczeń i posiadać odpowiednio dużą średnicę, aby nie doszło do ich zatkania podczas pracy.

flood-139000_1280

Z kolei pompy do wody czystej wypompowują wodę bez zanieczyszczeń do bardzo małego poziomu zwykle z powierzchni płaskich. Zastosowanie pompy do wody czystej pozwala zatem na bardzo szybkie uzyskanie suchej powierzchni. Niektóre pompy przystosowane są do użytku ciągłego, inne do okresowego. Pompy dzieli się też na standardowe, ssące i samozasysające (samo-ssące). Zamiast kupować pompę lepiej ją wynająć, przy założeniu, że zamierzamy jedynie okresowo z niej korzystać. Często wynajmujemy jednocześnie usługi obsługującej pompę, na przykład szambiarza.

Kto wynajmuje pompy? Zwykle wynajmu dokonują firmy i osoby prywatne. Przedsiębiorstwa wynajmujące pompy, potrzebują ich zwykle okazjonalnie (na przykład firmy budowlane, remontowe w celu przygotowania odpowiednio gruntu pod przyszłą budowę, bądź planowany remont).